Mapa obrazuje obszary lasów o które toczą się konflikty ze społecznościami próbującymi chronić pozaprodukcyjne wartości lasu. Znajdują się na niej lasy, które pełnią ważne funkcje regulacyjne (m.in. oczyszczanie powietrza, oczyszczanie wody, ochrona zasobów wodnych, regulacja mikroklimatu, łagodzenie skutków powodzi) i kulturowe (m.in. rekreacja, estetyka, duchowość, edukacja) oraz stanowią ostoje bioróżnorodności.
Każdy z przedstawionych sporów jest udokumentowany dowodami, takimi jak petycje, protesty, artykuły prasowe, uchwały samorządów. Ta wersja mapy nie obrazuje wszystkich sporów toczących się w Polsce o lasy (por. 480+ leśnych inicjatyw obywatelskich), ale ich podzbiór – 122 spory, których dokumentację (wraz ze szczegółową informacją przestrzenną) udało nam się zebrać w krótkim czasie.
Postulujemy, by Ministerstwo Klimatu i Środowiska:
Lasy, gdzie na małych obszarach toczą się intensywne spory, zaznaczono kolorem pomarańczowym – na tych obszarach postulowane jest moratorium. Spory wielkoobszarowe w sąsiedztwie największych miast zaznaczono kolorem żółtym. Spór o Puszczę Białowieska zaznaczono odrębnym kolorem niebieskim, ze względu na jego unikatowy charakter.
Mapa przygotowana przez Lasy i Obywatele