- Bank Danych o Lasach (udostępnienie z sierpnia 2024),
- Biuletyn Informacji Publicznej,
- zapytania o dostęp do informacji publicznej do Lasów Państwowych (indywidualni aktywiści i aktywistki, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Psubraty, Dziki Ruch Oporu, Fundacja Lasy i Obywatele),
- Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (dane o pracach w 2024, wyłączenia/ograniczenia pozyskiwania z polecenia MKiŚ z 8-go stycznia 2024).
Dane dotyczące wycinek planowanych na rok 2025 oparte są na prowizorium planu na rok 2025 przekazanym pod koniec roku 2024 przez Lasy Państwowe. W styczniu 2025 Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało Lasom Państwowym dwa polecenia nakazujące 1. wprowadzenie stopniowej ochrony starolasów, 2. ochronę postulowanych rezerwatów leśnych. Cześć z tych terenów nakłada się na planowane przez Lasy Państwowe prace. W momencie publikacji tej mapy nie wiemy jeszcze czy i w jaki sposób Lasy Państwowe zastosują się do poleceń Ministerstwa. Zawnioskowaliśmy o taką informację do Lasów Państwowych i jeżeli otrzymamy informację, że plany Lasów Państwowych zostały zmienione wprowadzimy uaktualnione dane na mapę.
Ministerstwo nie wydało żadnych poleceń zabezpieczających planowane na razie wokół 14 pilotażowych lokalizacji lasy społeczne. To oznacza, że w 2025 roku w wielu lasach cennych dla lokalnych społeczności wciąż będą miały miejsce wycinki.
Na razie na mapie starolasy i potencjalne starolasy identyfikowane są według metodologii przyjętej przez nas w konsultacji z Pawłem Pawlaczykiem w 2023 roku. Wkrótce wprowadzimy też na mapę starolasy identyfikowane według kryteriów opracowanych w dialogu społecznym na Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach.